טבעות זהב כמה דברים שלא ידעתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
טבעות זהב

מבין התכשיטים השונים, טבעות זהב הן ככל הנראה הותיקות ביותר. כבר בשנת 2500 לפני הספירה נמצאו טבעות בקברים שונים במזרח הקדום העתיק, אשר שימשו, מעבר לאירוסין, גם כמתנות לשנה החדשה. מאז ועד היום נותנים טבעות מסוגים שונים של זהב. המאמר הבא יגלה לך את כל מה שצריך לדעת על טבעות ועל הזהב שממנו הן מיוצרות.

התכשיט הקדום ביותר מבין כל התכשיטים הוא כנראה הטבעת. התיעוד הקדום ביותר מתוארך לשנת 2500 לפני הספירה, כאשר חוקרים מצאו טבעות בקברים באזור המזרח הקדום העתיק. ישנם מספר סוגי טבעות, כולל טבעות בצבעים שונים של זהב כמו טבעת זהב לבן או צהוב, ומלבד אירוסין, הטבעות משמשות למטרות שונות.

לא רק טבעות אירוסין: סוגים שונים של טבעות זהב וטבעות אחרות

ההקשר הראשון שעולה כאשר מדברים על טבעות זהב הוא כמובן אירוסין. הנוהג לתת טבעת בעת האירוסין התחיל בשנת 1477 כאשר ארכידוכס מקסימיליאן האוסטרי הציע לבת זוגתו להינשא לו ונתן לה טבעת יהלום. באירופה של ימי הביניים המאוחרים היה נהוג לענוד טבעת על כל אצבע, כאשר לכל אצבע היתה משמעות אחרת. טבעות נוספות שאפשר למצוא הן טבעות אליפות, שהן טבעות שחברי קבוצות ספורט עונדים לאחר ניצחון, טבעת סוף מחזור לסימן של סוף שנתון אקדמית, אשר ניתנת בעיקר בארצות הברית ובאירלנד נהוג לענוד טבעת לסימון חברות.

הזהב שממנו היום עושים טבעות זהב הינו 22 קארט, מסיבה שזהב 24 קארט נחשב רך מידיי וצריך להוסיף לו מתכות כדי לאפשר הכנת תכשיטים מהזהב, כאשר לרוב השילובים הם ניקל, נחושת ברזל, אבץ מנגן ומתכות נוספות אשר מחזקות את הזהב. הריכוז הנמוך ביותר של זהב שאפשר למצוא בטבעת הוא 9 קראט, שהם 37.5% בסך הכל. לכל קראט יש חותמת שמופיעה על הטבעת, לכן יש לבדוק את החותמת לפני הרכישה.

גוונים של זהב: טבעת זהב אדום או לבן

אחרי הזהב הצהוב, שזהו הצבע הפופולרי ביותר לטבעות זהב, אפשר למצוא טבעות זהב אדום. הצבע האדום מושג באמצעות נחושת, כאשר ככל שאחוז הנחושת גבוה יותר כך הטבעת תהיה בעלת גוון אדום יותר.

הצבע הלבן מתקבל כאשר מוסיפים לזהב מתכות כמו ניקול או פלדיום, כאשר השילוב הנפוץ הוא זהב-נחושת-ניקול-אבץ או זהב-פלדיום-כסף. מאחר שכמו כל מתכת, גם ניקל זאת מתכת שעלולה ליצור תגובה אלרגית, יש לוודא לפני רכישת טבעת זהב לבן שאין רגישות למתכת זו.

לסיכום, אמנם הדבר הראשון שחושבים עליו כאשר חושבים על טבעות זהב הוא אירוסין או נישואין, אך טבעות ניתנו במהלך ההיסטוריה למטרות שונות. ישנן טבעות זהב לבן או אדום, המורכבות ממתכות שונות וכדאי לפני הרכישה לבדוק אלרגיה למתכות. כל מה שנשאר לך לעשות זה רק לבקר באתר בלוג׳ם  ולבחור את הטבעת שלך.